Tap Tap to Zoom
Product Info for AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight
The AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight was developed to function as the ideally suited product for anybody looking for a high quality option. These Red Dot Sights through the professional product specialists at AmeriGlo are made working with dependable and reliable resources, to be able to supply you with a product which will be useful for countless years. For a number of years, AmeriGlo has been generating top of the range products, and the AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight is evidence of their persistence for making certain you've got the items you'll want to succeed in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you purchase the most suitable solution for your specifications, and presenting the AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight is something that we're happy to do. And since we will not bill for shipping on transactions of $49 or more, there may never be a more suitable time to buy the remarkable AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight. For a good way to make sure you are using some of the greatest products out there, buy the AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight.![]()
The AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sights is available in a 5 MOA red dot or 3.5 MOA red dot sight. Specifically designed for everyday carry, it is compatible with the most common IWB (Inside WaistBand) and OWB (Outside WaistBand) holsters. You can install it on most optics-ready pistols right out of the box with its Trijicon RMR footprint.
AmeriGlo brings these Handgun Red Dot Sights for personal and home defense with 24/7 reliability. They guarantee them to survive continuous firing and recoil from the most hard-hitting handguns in today’s market. Hi-IQ electronics ensure a 1-year battery life on a constant mid/high setting, and a 3-year life on low setting, using a common CR2032 battery.
Specifications for AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight:
| Manufacturer: | AmeriGlo |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 2 years |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 45.2 mm |
| Width: | 31.5 mm |
| Height: | 28.2 mm |
| Weight: | 0.1 lb |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 9 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight
- Side-loading Battery. No need to re-zero after a battery change.
- Intuitive Controls. 11 easy-to-use brightness settings, with proprietary Carry-Loc lock-out mode.
- Reliable Construction. Optimized glass coatings, waterproof to 1m and aircraft-grade housing to withstand bumps and drops.
- Power Protect. Smart electronics offer 12-hour runtime and 12-hour, motion activated auto-on providing up to two years of battery life at a mid-setting.
- Industry Standart Footprint. Uses the Trijicon RMR footprint for easy mounting on most optics-ready handguns.
- Perfect Zero Adjustment. AMERIGLO Haven is designed with precision-engineered elevation and windage adjusters.
- Rapid Target Aquisition. Large window & high visibility vertical post on the rear deck result in faster dot acquisition.
Package Contents:
- AmeriGlo Haven Handgun Red Dot Sight