Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP09-392SR
MPN: 392SR
UPC: 811803032460
Product Info for Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42mm Roof Prism Binocular
The Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42mm Roof Prism Binocular was created to function as the best product for anybody looking for an exceptional selection. Made utilizing some of the very best accessible materials and engineering, these Binoculars from the product specialists at Alpen can last you an exceptionally long time. Alpen has been devoted to delivering top end products for a long time, and the Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42mm Roof Prism Binocular is the evidence of that dedication to their customer base. Here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to ensure you depart with the perfect item for all of your expectations, and the Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42mm Roof Prism Binocular is one of the countless products that our company is very proud to provide our clients. Because we will not bill for shipment on orders placed of $49 or over, there may not be a better opportunity to choose the exceptional Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42mm Roof Prism Binocular. For a fantastic way to be sure that you are functioning with some of the best equipment, purchase the Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42mm Roof Prism Binocular.![]()
ALPENs high-performance Shasta Ridge Binoculars are fully waterproof, fully multi-coated, have long eye relief, and feature BAK4 optics that allow hunters, shooters, birders, boaters, and outdoor enthusiasts clearer, brighter viewing under all conditions. Shasta Ridge Binoculars meet the extreme all-weather needs of todays active adventurers. When your goal is top performance and great value, the ALPEN Shasta Ridge is your best choice.
Specifications for Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.4 mm |
| Exit Pupil: | 5.1 mm |
| Field of View, Linear: | 289 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 20 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42 Binocular
- Waterproof
- BAK4 Optics
- Long Eye Relief
- Fully Multi-Coated
- Item Number 392SR
- Magnification 8x
- Field of View (@1000YD/M) 389ft / 130m
- Waterproof Yes, 1m/30mins
- Lens Coatings Fully-Multi-Ctd
- Eye Relief 17.4mm
- Exit Pupil 5.1mm
- Focuser Type Center
- Objective Lens Diameter 42mm
- Close Focus 3.5m / 11.5ft
- Prism BaK-4
- Eyecup Type Twist Up
- Weight 20 oz
Package Contents:
- Alpen Alpen Shasta Ridge 8x42 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool
- Cleaning Pen