1 of 1 images
Aimtech Black Scope Mount For Remington 870 12 Gauge ASM2
Tap Tap to Zoom
- Additional Features:
- Accepts Weaver Style Rings
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Remington Model 870 12 Gauge
Code: A9-SMT-ASM2
MPN: ASM-2
UPC: 035724001026
List: $54.99Save $5.10
$49.89
Product Info for Aimtech Black Scope Mount For Remington 870 12 Gauge ASM2
Aimtech Black Scope Mount For Remington 870 12 Gauge ASM2 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Aimtech Rifle Scope Mounts, Rings and Bases.
The Aimtech ASM-1 and ASM-2 mounts for Remington 1100/1187 and 870 shotguns are the finest available and used by many thousands of hunters nationwide and internationally. The inverted "vee-way" centers the mount over the receiver and peaks high enough for the shotgun's bead sight to still be used. Installs in just minutes with the installation screws and allen wrenches necessary provided with the mount. Satin black only. Weighs 4 ounces.
Specifications for Aimtech Black Scope Mount For Remington 870 12 Gauge ASM2:
| Manufacturer: | Aimtech |
| Base/Mount Type: | Saddle Mount |
| Additional Features: | Accepts Weaver Style Rings |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Remington Model 870 12 Gauge |
| Finish: | Satin Black |
| Quantity: | One |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Weight: | 6 oz |
| Gun Type: | Shotgun |
| Width: | 2 in |
| Length: | 8 in |
| Condition: | New |
Features of Aimtech Black Scope Mount For Remington 870 12 Gauge ASM2:
- 870 12ga.
Package Contents:
- Aimtech Black Scope Mount For Remington 870 12 Gauge