Tap Tap to Zoom
Code: AG2-THR-AGMPS12-3093455004PY21-EDEMO-US-B
MPN: 3093455004PY21-EDEMO
Fabricated to be a superb item for almost anybody, we are certain you are going to appreciate the AGM Global Vision Python 1.2x25mm Thermal Imaging Rifle Scope . Manufactured utilizing some of the most useful available components and engineering, these unique Thermal Vision Rifle Scopes through the product specialists at AGM Global Vision will last you an incredibly lengthy time. AGM Global Vision has been making high quality products for a very long time, and the AGM Global Vision Python 1.2x25mm Thermal Imaging Rifle Scope is their particular approach to showing you exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure that you leave with the best item for all your specifications, and the AGM Global Vision Python 1.2x25mm Thermal Imaging Rifle Scope is among the various items that our company is very proud to offer our consumers. Also, since you will receive free of charge on shipping on orders placed of $49 and up, there has never been a more rewarding time to purchase the remarkable AGM Global Vision Python 1.2x25mm Thermal Imaging Rifle Scope. To have an amazing solution to make sure you are dealing with some of the very best which the industry offers, purchase the AGM Global Vision Python 1.2x25mm Thermal Imaging Rifle Scope.![]()
The AGM Python is a long-wave infrared, uncooled, thermal imaging weapon sight designed for 24 hours operation, eliminating the need to dismount the unit from the rifle. The housing is made of high-grade aircraft aluminum alloy, making it lightweight, but in the same time tough to tolerate high recoil. The waterproof design of AGM Python grants excellent performance even under severe environmental and weather conditions. The device has a variety of modifications providing users with opportunity to choose between a set of different Germanium objective lenses ( 25 mm, 50 mm, or 75 mm) and FLIR Tau 2 detector types (336x256 or 640x512), which allows the operator to achieve the most suitable performance for the tasks he faces. The Pythons user-friendly interface, comfortable and ergonomic buttons, together with the wireless remote control, makes adoption and application incredibly simple. The Python includes a variety of color palettes and reticle patterns, adjustable image brightness and contrast, an internal menu, and digital zoom. Optionally the capabilities of the device can be extended with WiFi module, external video recorder or monitor. While long term missions any commercially available battery pack can be connected via micro-USB port to drastically increase operation time.
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1.2 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Display Resolution: | 800x600 pixels |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Resolution: | 256x336 pixels |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Field of View, Angle: | 10 - 13 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Focus Range: | 2.5 m to Infinity |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Life: | 4 - 12 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 1.74 lb |
| Condition: | Used |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Used |
| Finish: | Matte |
| Battery Quantity: | 2 |
| Shockproof: | Yes |