Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 4 MOA Dot
- Illumination Color:
- Green
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 5L8-RD-VLGREEN-RD3-023-PRO
MPN: RD3-023 Pro
UPC: 640978407526
Product Info for ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight
Fabricated to be regarded as a very good product for nearly any person, we are positive you are going to enjoy the ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight . Designed using some of the best attainable materials and construction, these unique Red Dot Sights from the product professionals at ADE Advanced Optics can last you an unbelievably long time. For a number of years, ADE Advanced Optics has been helping to make high-end merchandise, and the ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight is proof of their persistence for making certain you possess the products you'll want to flourish in virtually any situation. Right here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you depart with the most suitable product for all your specifications, and the ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight is among the many items that our company is very proud to supply our consumers. Also, since you will be given free of charge on shipping and delivery on orders of $49 and up, there has rarely ever been a better moment to pick the remarkable ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight. For a great way to ensure you are utilizing some of the finest products obtainable, buy the ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight.![]()
ADE is now adding Motion Awake feature to RD3-023 Valkyrie green dot. All customer purchased this green dot on or after April 10th 2023, will receive the Pro version of RD3-023 that is Motion Awake. The standard RD3-023 is discontinuing.
With Motion Activated System, while the Trumpet is turned on, the red dot illumination goes to sleep after five minutes of inactivity, but when any motion or vibration is detected, it instantly switches on illumination at the previous brightness setting. User also has the option to manually turn the red dot power off to disable the Motion Activated System.
Specifications for ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight:
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 26.5 mm |
| Reticle: | 4 MOA Dot |
| Illumination Color: | Green |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 800 hours |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.79 in |
| Width: | 1.18 in |
| Height: | 1.4 in |
| Weight: | 1.24 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight
- ADE RD3-023 Generation 2 Valkyrie is a 4 MOA GREEN dot designed to fit any pistol with a PISTOL that is compatible with RMR/SRO, Holosun 407C/507C/508T footprint red dots.
- The Valkyrie Gen 2 fits all pistol with optic cuts for Trijicon RMR/SRO, including aftermarket slide such as Rockslides, Polymer80 that has a optic cut for Trijicon RMR/SRO.
- The Valkyrie Gen 2 also fits name brand pistol manufacturer made Optics Ready pistols, such as Glock MOS, S&W M&P 2.0 OP, IWI Masada, Smith Wesson MP C.O.R.E, CZ P10F/10C optics ready, Walther Q5 Match and Springfield XD/XDM/XDS OSP, Canik TP9 SFX/Combat, FN 509/45 Tactical, Shadow Systems MR 920 using pistol manufacturer provided plate marked for Trijicon RMR footprint. Those name brand pistol manufacturer made "Optics Ready" handguns all come with several mounting plates/optic cuts marked for different brands of red dots, such as for Trijicon RMR, Shield RMS and Vortex Venom red dot footprint. The Valkyrie fits one of the pistol manufacturer provided plate marked that is compatible with Trijicon RMR.
- ADE Valkyrie created a iron sight curve at the end of the body, and also added two white dots on the curve. For the rear of part of the red dot to become a "back up iron sight" to give enough distance to be a Co-Witness back up sight, in addition to the LED dot and pistol equipped iron sight.
- For non-optics ready pistols that need to use an optic plate/adapter to replace the pistol manufacture equipped rear sight, ADE Valkyrie's rear white dot acts as a pistol factory original rear sight for Co-Witness.
- Fully lockable windage/elevation.
- Comes with a picatinny mounting plate and a pair of screws. This red dot does NOT comes with any other optic plate to mount on an specific pistol
- Operates with a single CR2032 battery (install underneath). Gives around 800 hour battery life. Auto powers off after 1 hour of inactivity to save battery.
- This model is the ADE Valkyrie Generation 2, ADE also have a original ADE Valkyrie. The difference between ADE Valkyrie and ADE Valkyrie Gen2 is that the Gen2 is slightly shorter in overall length, and the shorter length allows Gen2 to sit into custom RMR cut, while original Valkyrie only fits optic plate for RMR footprint.
Package Contents:
- ADE Advanced Optics Valkyrie Green Dot Sight
- Picatinny Plate
- Lens Cloth
- Screws
- Tools
- Instructions
- Rubber Cover
- Battery