Tap Tap to Zoom
The ADE Advanced Optics Trumpet PRO Motion Awake 1x26mm Red Dot Sight RD3-029 Pro was developed in order to be the ideally suited product for any person trying to find an exceptional choice. Formulated utilizing some of the most extremely sturdy and long lasting components in existence, these Red Dot Sights by ADE Advanced Optics will present you with an item which will give you years of consistency. For a very long time, ADE Advanced Optics has been helping to make high-end merchandise, and the ADE Advanced Optics Trumpet PRO Motion Awake 1x26mm Red Dot Sight RD3-029 Pro is proof of their dedication to making sure that you've got the products you will need to succeed in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave along with the ideally suited product for your requirements, and the ADE Advanced Optics Trumpet PRO Motion Awake 1x26mm Red Dot Sight RD3-029 Pro is one of the many products that we have been excited to be able to provide our customers. And because you will not be billed for shipping and delivery on purchases of $49 or higher, there has not ever been an even better time to select the incredible ADE Advanced Optics Trumpet PRO Motion Awake 1x26mm Red Dot Sight RD3-029 Pro. To have an amazing solution to make sure you are working with some of the very best which the trade provides, purchase the ADE Advanced Optics Trumpet PRO Motion Awake 1x26mm Red Dot Sight RD3-029 Pro.![]()
Ade Advanced Optics first made its appearance in the firearms accessory industry by doing private label production for several Major manufacturers and retailers. During this period, Ade Advanced Optics began receiving requests from numerous customers for access to the affordable, high quality products that Ade Advanced Optics was capable of producing. By soliciting feedback from both clients and end users in 2010, Ade Advanced Optics was able to overcome the challenges a new company often faces when entering a global market and industry, especially one as competitive as the shooting, hunting, and outdoors industry.
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 26.5 mm |
| Reticle: | 4 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Fogproof: | Yes |
| Width: | 2 in |
| Weight: | 1.5 oz |
| Condition: | New |
| Lens Finish: | Clear |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Base/Mount Type: | Top Mount |
| Lens Type: | Multi Coated |