Tap Tap to Zoom
Product Info for ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight
Should you be hunting for an amazing price on the ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight, then you have found yourself in the ideal location. These Flashlights from the expert product professionals at ADE Advanced Optics are fashioned working with dependable and dependable resources, as a way to provide you with product which will be effective for a long time. ADE Advanced Optics has been making superior quality products for a very long time, and the ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight is their approach to revealing how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you get the perfect product for all of your needs, and showcasing the ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight is one thing that we're delighted to do. Because we will not charge for shipping on transactions of $49 or more, there may not be a more rewarding chance to purchase the extraordinary ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight. For an amazing method to make sure you are dealing with some of the best which the industry is offering, purchase the ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight.![]()
Ade Advanced Optics first made its appearance in the firearms accessory industry by doing private label production for several Major manufacturers and retailers. During this period, Ade Advanced Optics began receiving requests from numerous customers for access to the affordable, high quality products that Ade Advanced Optics was capable of producing. By soliciting feedback from both clients and end users in 2010, Ade Advanced Optics was able to overcome the challenges a new company often faces when entering a global market and industry, especially one as competitive as the shooting, hunting, and outdoors industry.
Specifications for ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight:
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Flashlight Application: | Everyday |
| Finish: | Metal |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Life: | 1 hours |
| Charger Type: | USB-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 500 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 5.5 in |
| Width: | 0.8 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 2.3 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Type: | Rechargeable |
Features of ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C rechargeable battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight
- Ultra-Slim
- 5.5 Inch
- Multiple Modes
Package Contents:
- ADE Advanced Optics Tracer Pen USB-C rechargeable battery 1000 Lumens LED Slim Pen Flashlight
- ToolsInstructions