Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 6 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 5L8-RD-GERND-RD3-019
MPN: RD3-019
UPC: 640978407502
Product Info for ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight
Fabricated to be a superb product for pretty much anyone, we're positive you will appreciate the ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight . Established by using several of the most extremely sturdy and dependable resources around, these Red Dot Sights from ADE Advanced Optics will present you with a product that will give numerous years of dependability. ADE Advanced Optics has been committed to supplying high end products for many years, and the ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight is the evidence of that persistence for their customer platform. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you obtain the best product for your specifications, and showcasing the ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight is a thing that we're pleased to do. And since we won't charge for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a more suitable opportunity to pick the outstanding ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight. For a great way to be sure that you are working with some of the best equipment, purchase the ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight.![]()
Designed to fit any pistol mounting plate/slide/cut that is compatible with Trijicon RMR/SRO, Holosun 407C/507C/508T red dots. Hard coated aircraft aluminum and multi-coated glass. Not plastic body with polymer lens. ADE Stingray RED dot sight is always powered on with automatic brightness. Operates with a single CR2032 3v battery. With our advanced technology the sight only draws approximate 700 microampere powers to give a very long battery life. The brightness will turn high and low accordingly to the environment brightness. Comes with screws for several Optics Ready handguns. Does not comes with any mounting plate such as picatinny mount or plate made for a specific handgun.
Specifications for ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight:
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25.7 mm |
| Reticle: | 6 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Life: | 1 Year |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.6 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 0.93 in |
| Weight: | 0.88 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight
- Ade Stingray is designed to to the smallest and lightest red dot to fit any pistol mounting plate/slide/cut that is compatible with RMR/SRO, Holosun 407C/507C/508T footprint red dots. The overall length is around 15-20% shorter than other major competitors. The shorter design allow this sight to be able to sit in to all optic cuts/plates/adapters that designed for rmr. For some optics ready pistols with a large optic cut, there will be a gap between the optic rear dot and pistol rear iron sight.
- Ade Stingray created a iron sight curve at the end of the body, and also added two white dots on the curve. For the rear of part of the red dot to become a "back up iron sight". With the ultra short design, the red dot provides a distance/gap on some of full size optics ready pistol, to give enough distance to be a Co-Witness back up sight, in addition to the LED dot and pistol equipped iron sight.
- For non-optics ready pistols that need to use an optic plate/adapter to replace the pistol manufacture equipped rear sight, ADE Stingray's rear white dot will acts as a pistol factory original rear sight for Co-Witness. Does NOT fit optic plate/cut made for Doctor type footprint. Comes with screws for several Optics Ready handguns. Does not comes with any mounting plate such as picatinny mount or plate made for a specific handgun.
- ADE Stingray GREEN dot sight is always powered on with automatic brightness. Operates with a single CR2032 3v battery. With our advanced technology the sight only draws approximate 700 microampere powers to give a very long battery life. The brightness will turn high and low accordingly to the environment brightness.
- Just like $400 RMR competitors, It does not has a on/off power button. The light turns brighter or lower automatically. If you do not use it, put the provided rubber cover on it, then the sight will be "sleeping" in a very very low power mode. Hard coated aircraft aluminum and multi-coated glass. Not plastic body with polymer lens.
- Ade SPIKE created an iron sight curve at the end of the body, and also added two white dots on the curve. For the rear of part of the red dot to become a back up iron sight. With the ultra short design, the red dot provides a distance/gap on some full size optics ready pistols, to give enough distance to be a Co-Witness back up sight, in addition to the LED dot and pistol equipped iron sight
- For non-optics ready pistols that need to use an optic plate/adapter to replace the pistol manufacturer equipped rear sight, ADE Stingray's rear white dot will act as a pistol factory original rear sight for Co-Witness.
Package Contents:
- ADE Advanced Optics RD3-019 Stingray Micro Red Dot Sight
- Lens Cloth
- Screws
- Tools
- Instructions
- Rubber Cover
- Battery