Tap Tap to Zoom
Fabricated to be described as a great item for nearly anybody, we're sure you are going to appreciate the ADE Advanced Optics RD3-006B 1x26mm Mini Reflex Micro Sight . Established by using several of the most extremely sturdy and long lasting materials around, these Red Dot Sights via ADE Advanced Optics will provide you with a product that will give many years of stability. For a quite a while, ADE Advanced Optics has been making high-end merchandise, and the ADE Advanced Optics RD3-006B 1x26mm Mini Reflex Micro Sight is proof of their dedication to ensuring that you possess the products you'll need to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you leave with the most suitable item for all your specifications, and the ADE Advanced Optics RD3-006B 1x26mm Mini Reflex Micro Sight is one of the numerous items which we're proud to provide our consumers. Also, since you will receive free of charge on shipping on orders placed of $49 or higher, there's never been a more rewarding time to buy the astounding ADE Advanced Optics RD3-006B 1x26mm Mini Reflex Micro Sight. For a great way to ensure that you are working with some of the finest gear, choose the ADE Advanced Optics RD3-006B 1x26mm Mini Reflex Micro Sight.![]()
Ade Advanced Optics first made its appearance in the firearms accessory industry by doing private label production for several Major manufacturers and retailers. During this period, Ade Advanced Optics began receiving requests from numerous customers for access to the affordable, high quality products that Ade Advanced Optics was capable of producing. By soliciting feedback from both clients and end users in 2010, Ade Advanced Optics was able to overcome the challenges a new company often faces when entering a global market and industry, especially one as competitive as the shooting, hunting, and outdoors industry.
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Finish: | Anodized |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 26.5 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Fogproof: | Yes |
| Width: | 1.05 in |
| Weight: | 1.5 oz |
| Condition: | New |
| Lens Finish: | Clear |
| Red Dot Sights-Footprint: | Docter |
| Base/Mount Type: | Top Mount |
| Lens Type: | Multi Coated |