Tap Tap to Zoom
Code: 5L8-RD-FRNU-RD3-021
MPN: RD3-021
UPC: 640978407533
The ADE Advanced Optics NUWA Micro Red Dot Sight was developed in order to function as the ideally suited product for anybody looking for an outstanding choice. Formulated utilizing some of the very most durable and long lasting substances around, these Red Dot Sights from ADE Advanced Optics provides you with something that gives you a great deal of stability. For a very long time, ADE Advanced Optics has been helping to make top of the range merchandise, and the ADE Advanced Optics NUWA Micro Red Dot Sight is verification of their dedication to making sure that you possess the products you will need to thrive in almost any situation. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you obtain the perfect solution for all your preferences, and presenting the ADE Advanced Optics NUWA Micro Red Dot Sight is something that we're delighted to do. Since you will receive free of charge on shipment on transactions of $49 or over, there has rarely ever been an improved opportunity to purchase the astounding ADE Advanced Optics NUWA Micro Red Dot Sight. For an impressive way to make sure you are using some of the best that the trade can offer, choose the ADE Advanced Optics NUWA Micro Red Dot Sight.![]()
ADE NUWA is the first (and the only) red dot with RMS/RMSc footprint that has TOP BATTERY LOADING system, no need to Remove the sight to change the Battery that requires re-sight in and waste ammo. Battery life approximately 500-800 depends on the brightness setting.
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25.7 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR1632 |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 0.88 in |
| Height: | 0.89 in |
| Weight: | 0.55 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |