Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Tripod & Bipod Material:
- 6062 T6 Aluminum Alloy
- Lateral Tilt:
- 70 degrees
- Bipod Leg Material:
- Aluminum
- Weight Capacity:
- 400 lb
- Height Range:
- 5.12 - 8.12 in
- Bipod Footprint Range:
- 15.75 in
- Length:
- 7.5 in
- Weight:
- 18.5 oz
- Finish:
- Hard Anodized
- Color:
- Flat Black
- Attachment Type:
- M-LOK
- Mount Type:
- M-LOK
- Gun Rail:
- M-LOK
Code: 2B1-B0-WDRRF4R-MLSB-0004
MPN: MLSB-0004
UPC: 858520006664
Product Info for ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod
If you are seeking for an amazing price on the ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod, then you have come to the absolute appropriate spot. Formulated utilizing some of the most sturdy and long lasting components in existence, these Bipods via ACCU-TAC will provide you with an item which gives you numerous years of consistency. ACCU-TAC has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod is their particular approach to revealing exactly how much they care. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave along with the ideal product to meet your requirements, and the ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod is one of the many products which we are delighted to have the capacity to offer our buyers. And because we will not charge for shipping on transactions of $49 or more, there could not be a significantly better time to buy the exceptional ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod. For a great way to be sure that you are working with some of the highest quality gear, purchase the ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod.![]()
Experience precision and stability with the Accu-Tac M-LOK Spec-4 Bipod, designed to seamlessly integrate with your M-LOK handguard system. Based on the trusted BR-4 G2 platform, this bipod offers the same rugged construction and dependable performance shooters rely on, now with an M-LOK mount for faster setup and enhanced versatility. With adjustable legs and a low profile design, the Spec-4 bipod delivers superior support for mid-height rifles and carbines, making it ideal for tactical and competition shooters who demand accuracy and reliability in any scenario.
Specifications for ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Tripod & Bipod Material: | 6062 T6 Aluminum Alloy |
| Lateral Tilt: | 70 degrees |
| Bipod Leg Material: | Aluminum |
| Weight Capacity: | 400 lb |
| Height Range: | 5.12 - 8.12 in |
| Bipod Footprint Range: | 15.75 in |
| Length: | 7.5 in |
| Fabric/Material: | Aluminum, Steel Hardware |
| Weight: | 18.5 oz |
| Finish: | Hard Anodized |
| Color: | Flat Black |
| Attachment Type: | M-LOK |
| Mount Type: | M-LOK |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Size: | Small |
| Width: | 3.25 in |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- ACCU-TAC M-LOK SPEC-4 Bipod
- Mounting hardware