1 of 2 images
ACCU-TAC Picatinny Rail Mount
2 of 2 images
ACCU-TAC Picatinny Rail Mount
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Flat Black
- Length:
- 2.5 in
- Weight:
- 0.5 oz
- Condition:
- New
- Finish:
- Type III Hardcoat Anodized
- Fabric/Material:
- 6061 Aluminum Alloy, Stainless steel hardware
Code: 2B1-B0A-BPDM-PRM-100
MPN: PRM-100
UPC: 858520006190
List: $63.99Save 41%
$38.00
Product Info for ACCU-TAC Picatinny Rail Mount
The Accu-Tac Picatinny Rail Mount is designed specifically for its bipod line.
It is CNC machined, and coated with mil-spec hard anodize. Use the two 10-32 x 1.25in bolts to mount to any stock that has a 48mm bolt span such as some rem 700 stocks, or you can use the two wood/metal screws to mount it to any wood or plastic stock. you can use one of each style screw if desired or necessary.
Specifications for ACCU-TAC Picatinny Rail Mount:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Color: | Flat Black |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 0.5 oz |
| Condition: | New |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum Alloy, Stainless steel hardware |
| Mount Type: | Picatinny |
| Width: | 1.875 in |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Height: | 0.5 in |
| Size: | Small |
Features of ACCU-TAC Picatinny Rail Mount
- The Accu-Tac Picatinny Rail Mount is designed specifically for its bipod line.
- It is CNC machined, and coated with mil-spec hard anodize. Each rail also includes the necessary hardware for installation.
Package Contents:
- ACCU-TAC Picatinny Rail Mount
- Necessary hardware for installation