Tap Tap to Zoom
- Height Range:
- 6 - 10.43 in
- Length:
- 9 in
- Weight:
- 19.8 oz
- Finish:
- Hard Anodize
- Color:
- Black
- Attachment Type:
- 17S Spec
Code: 2B1-B0-HJBM2-17SS-005
MPN: 17SS-005
UPC: 858520006589
Product Info for ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod
The ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod was made to be the best item for anybody needing a high quality choice. Formulated using several of the most extremely sturdy and dependable components around, these Bipods by ACCU-TAC will present you with something that gives you years of consistency. ACCU-TAC has been making high-quality products for a number of years, and the ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod is their particular approach to showing you how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you purchase the most suitable product for all your specifications, and exhibiting the ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod is a thing that we're happy to do. Also, since you will receive free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 and up, there has never been an improved moment to purchase the amazing ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod. For a good way to make sure that you are functioning with some of the best equipment, purchase the ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod.![]()
The Accu-Tac 17S Spec-5 Bipod is designed for shooters who demand top-tier performance and adaptability. Built on the battle-tested SR-5 G2 platform, this bipod offers exceptional stability and durability, making it an ideal choice for both tactical and precision shooting applications where extra height is needed.
Equipped with a 17S Spec adapter, the 17S Spec-5 Bipod provides seamless compatibility with all 17S Spec accessories, allowing users to mount the bipod effortlessly to a wide range of firearms. Combining rugged reliability with unmatched versatility, the 17S Spec-5 is ready to perform in any environment.
Specifications for ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Height Range: | 6 - 10.43 in |
| Length: | 9 in |
| Fabric/Material: | Steel Hardware, 6061 T6 Aircraft Aluminum Alloy |
| Weight: | 19.8 oz |
| Finish: | Hard Anodize |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | 17S Spec |
| Width: | 3.25 in |
| Size: | Small |
Features of ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod
- Cant
Package Contents:
- ACCU-TAC 17S SPEC-5 Bipod