Tap Tap to Zoom
- Height Range:
- 5.12 - 8.12 in
- Length:
- 7.5 in
- Weight:
- 17.95 oz
- Finish:
- Hard Anodize
- Color:
- Black
- Attachment Type:
- 17S Spec
Code: 2B1-B0-HJBM1-17SS-004
MPN: 17SS-004
UPC: 858520006572
Product Info for ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod
Should you be looking for a great bargain on the ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod, then you have found yourself in the ideal location. Developed utilizing some of the most robust and long lasting materials around, these Bipods through ACCU-TAC will present you with something that will give numerous years of dependability. For a number of years, ACCU-TAC has been making high-end products, and the ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod is evidence of their dedication to making sure that you possess the items you'll want to thrive in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, our job is to make sure you leave with the ideally suited product for your requirements, and the ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod is amongst the numerous items that we are enthusiastic to be able to offer our customers. And because you will not be charged for shipping on transactions of $49 or more, there has never been a better opportunity to select the incredible ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod. For a great way to ensure that you are operating with some of the most effective gear, purchase the ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod.![]()
The Accu-Tac 17S Spec-4 Bipod is built on the renowned BR-4 G2 platform, combining trusted performance with enhanced versatility. Featuring a 17S Spec adapter, this bipod allows seamless compatibility with all 17S Spec accessories, offering shooters unmatched flexibility to mount an Accu-Tac bipod to a variety of firearms with ease.
Engineered for precision and stability, the 17S Spec-4 Bipod inherits the robust construction and proven reliability of the BR-4 G2 platform, ensuring superior performance in any environment. Whether youre on the range or in the field, this bipod is designed to deliver.
Specifications for ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Height Range: | 5.12 - 8.12 in |
| Length: | 7.5 in |
| Fabric/Material: | Steel Hardware, 6061-T6 Aluminum |
| Weight: | 17.95 oz |
| Finish: | Hard Anodize |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | 17S Spec |
| Width: | 3.25 in |
| Size: | Small |
Features of ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod
- Cant
- 17S Spec adapter, this bipod allows seamless compatibility with all 17S Spec accessories, offering shooters unmatched flexibility to mount an Accu-Tac bipod to a variety of firearms with ease
Package Contents:
- ACCU-TAC 17S SPEC-4 Bipod