Tap Tap to Zoom
- Tripod & Bipod Material:
- 4140 Steel
- Bipod Leg Material:
- 4140 Steel
- Weight Capacity:
- 75 lb
- Height Range:
- 1 in
- Length:
- 0
- Height:
- 1 in
- Weight:
- 0.3 oz
- Finish:
- Oxide
- Quantity:
- 1
- Color:
- Black
Code: 69H-B0-STLSP-MS-101
MPN: MS-101
UPC: 810151875057
Product Info for A3 Industries Steel Spike Upgrade
Meant to be regarded as a very good product for almost any person, we're confident you will enjoy the A3 Industries Steel Spike Upgrade . Developed utilizing some of the very most strong and long lasting substances available, these Bipods through A3 Industries provides you with an item which will give numerous years of dependability. A3 Industries has been committed to supplying top end goods for countless years, and the A3 Industries Steel Spike Upgrade is the proof of that persistence for their customer base. Here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you get the best solution for all of your preferences, and showcasing the A3 Industries Steel Spike Upgrade is something that we are happy to do. And because you will receive free of charge on shipment on orders of $49 and up, there has practically never been a better opportunity to buy the remarkable A3 Industries Steel Spike Upgrade. To have an amazing way to verify that you are working with some of the very best that the trade is offering, choose the A3 Industries Steel Spike Upgrade.![]()
This is a steel spike designed to upgrade the rubber bumper on the A3 Industries MONOpods. Spikes can provided a more rooted foundation for the MONOpod on certain surfaces. Machined from high strength 4140 steel and black oxide coated. Simple thread-on installation.
Specifications for A3 Industries Steel Spike Upgrade:
| Manufacturer: | A3 Industries |
| Tripod & Bipod Material: | 4140 Steel |
| Bipod Leg Material: | 4140 Steel |
| Weight Capacity: | 75 lb |
| Height Range: | 1 in |
| Length: | 0 |
| Fabric/Material: | 4140 Steel |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 0.3 oz |
| Finish: | Oxide |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Last Chance: | Yes |
Features of A3 Industries Steel Spike Upgrade
- Simple thread-on installation
- Works great on ground or gravel
Package Contents:
- A3 Industries Steel Spike Upgrade